Windows 11’e Steam Deck Kurulabilecek
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Windows 11’e Steam Deck Kurulabilecek

+ - 0

Valve her zaman Steam Deck sahiplerinin birlikte geldiği Linux tabanlı Steam OS yerine cihaza Windows yüklemesine izin vermeyi amaçlamıştır. Şirket şimdi Windows 11 kurulumunun önündeki büyük bir engeli kaldırarak Windows desteğini bir adım öteye taşıdı.

En son Steam Deck OS beta sürümüne ilişkin yama notlarındaki muhtemelen en dikkat çekici ayrıntı, kullanıcıların cihaza Windows 11 yüklemesine olanak tanıyan Güvenilir Platform Modülü (fTPM) için eklenen yazılım desteğidir. BIOS özelliği, ilk başlatıldığında Windows 11 için tartışmalı bir gereksinim haline gelen şeye ortak bir çözümdür.

Bir sistemin Windows 11’i resmi olarak desteklemesi için, işletim sisteminin uyumluluğunu nispeten yeni CPU’larla sınırladığı için başlangıçta birçok kullanıcıyı şok eden TPM 2.0’a sahip olması gerekir. Bu gereksinim, özel donanım veya yazılım tabanlı fTPM aracılığıyla karşılanabilir.

Valve , Steam Deck için ilk Windows sürücülerini Mart ayının başlarında piyasaya sürdü , ancak başlangıçtaki fTPM desteği eksikliği, cihazın şimdiye kadar yalnızca Windows 10 çalıştırabileceği anlamına geliyordu. AMD henüz ses sürücülerini tamamlamadı, bu nedenle Windows çalıştıran Steam Deck’lerinden gelen herhangi bir sesin USB-C veya Bluetooth üzerinden gelmesi gerekecek. Ayrıca, Valve hala çift önyükleme özellikli bir yükleyici üzerinde çalışıyor, bu nedenle şimdilik kullanıcıların Windows ve Steam OS arasında seçim yapması gerekecek.

En son beta sürümü ayrıca, Hızlı Erişim menüsü > Performans’ta bulunan, sınırlandırılmamış kare hızlarına sahip oyunları çalıştırmak için bir ayar ekler. Ayrıca Valve, boşta veya düşük kullanım durumlarında Steam Deck’in pil ömrünü iyileştirdi.

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap