Vodafone, Lapsus$ Tarafından Saldırıya Uğradığını İddia Ediyor
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Vodafone, Lapsus$ Tarafından Saldırıya Uğradığını İddia Ediyor

+ - 0

Görünüşe göre Nvidia ve Samsung hacklerinin arkasındaki Güney Amerikalı grup başka bir saldırıdan sorumlu olabilirdi ve kurbanın bundan haberi bile yoktu. Vodafone, Lapsus$’ın telekom devinden kaynak kodunu çaldığı iddialarını araştırıyor ve 200 GB çalınan veriyi boşaltmak üzere olabilir.

Lapsus$, bu haftanın başlarında Telegram kanalında “Sırada ne sızdıralım?” diye soran bir anket yayınladı. Üç seçenek vardır: Vodafone, Impresa ve MercadoLibre/MercadoPago. CNBC , oyların %56’sının 200 GB Vodafone kaynak kodunun boşaltılması için yapıldığını bildirdi Anket 13 Mart’ta sona eriyor, yani İngiliz firması seçilecek gibi görünüyor.

Bir sözcü CNBC’ye şunları söyledi : “İddiayı kolluk kuvvetleriyle birlikte araştırıyoruz ve bu noktada iddianın güvenilirliği hakkında yorum yapamıyoruz. Ancak, iddiada atıfta bulunulan depo türlerinin genellikle tescilli kaynak kodu içerdiğini ve müşteri verilerini içermediğini söyleyebiliriz.” Arjantinli e-ticaret şirketi MercadoLibre/MercadoPago ve geçen yılın sonlarında veri ihlali yaşayan Portekizli medya holdingi Impresa, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Lapsus$ son birkaç haftadır yükselişte. Kısa süre önce Nvidia’dan 70.000’den fazla çalışan hesabı giriş bilgilerini açığa çıkaran 1 TB çalıntı veriyi sızdırdı. Grup ayrıca çalınan bilgileri, Nvidia’nın Lite Hash Rate sınırlayıcısını bir grafik kartındaki bellenimi güncellemeden veya güncellemeden atlayabilecek bir araç oluşturmak için kullandığını iddia ediyor . Aracı potansiyel alıcılara 1 milyon dolara sunuyordu.

Bilgisayar korsanları daha sonra , şirketin en yeni cihazları için şifreleme verileri ve kaynak kodu da dahil olmak üzere Samsung’dan 190 GB gizli bilgi sızdıran bir saldırı olduğunu iddia etti . Sızıntının ayrıca biyometrik kilit açma işlemleri için algoritmalar ve Samsung’un mobil cihazlarıyla ilişkili bir oturum açma hizmeti olan Samsung Hesapları için kaynak kodu içerdiği iddia ediliyor.

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap