Visa, Mastercard ve PayPal, Ukrayna İşgaline Yanıt Olarak Rus Operasyonlarını Askıya Aldı
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Visa, Mastercard ve PayPal, Ukrayna İşgaline Yanıt Olarak Rus Operasyonlarını Askıya Aldı

+ - 0

Kredi devleri, ülkenin son eylemlerine karşı çıkan büyüyen finans kuruluşları listesine katılıyor

Visa ve Mastercard, Cumartesi günü tüm Rus operasyonlarını askıya alma niyetlerini açıklayan ayrı açıklamalar yayınladı. Dünyanın en büyük iki kredi ağının koordineli çabası, zaten sıkıntılı olan Rus ekonomisi üzerindeki baskıyı artırmaya yönelik başka bir girişim. Duyurular, PayPal’dan Ukrayna Başbakan Yardımcısı’na gönderilen bir mektupla aynı gün geldi. Mektupta, güç durumdaki ülkeye desteklerini ve Rus hizmetlerini askıya alarak benzer adımlar atma niyetlerini açıkça belirtti.

Visa ve Mastercard’ın açıklamaları , Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz yere işgaline ve mevcut çatışmanın benzeri görülmemiş doğasına atıfta bulunarak benzer duyguları tekrarladı. Karar, Rus bankalarını SWIFT mesajlaşma sisteminden sınırlayan veya kaldıran son yaptırımların hemen ardından geldi ; bu, çoğu Rus bankasının ağı kullanarak dünyanın geri kalanıyla iletişim kurmasını engelleyen bir hamle.

Visa ve Mastercard’ın eylemleri, birkaç gün içinde ülke içinde verilen kartların artık Rusya dışında çalışmayacağı anlamına geliyor. Ayrıca, Rusya dışında verilen kartlar artık Rus işletmelerinde veya ATM’lerinde kullanılamayacak.

Rus ekonomisini baltalamak için büyük adımlar atan sadece kredi ağları değildi. Cumartesi günü, Paypal’dan Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Federov’a gönderilen bir mektupta, şirketin gelişmiş bir bağış platformu da dahil olmak üzere desteğinin yanı sıra şirketin Rusya’daki PayPal hizmetlerini bir sonraki duyuruya kadar askıya alma niyetini özetledi. Şirketin kararı, Rus fonlarının Paypal’ın fonların yurtiçinde veya düzinelerce uluslararası lokasyondaki kullanıcılar arasında transfer edilmesini sağlayan Xoom hizmeti aracılığıyla hareket etmesini de engelliyor.

Rusya’nın devlete ait en büyük borç vereni Sberbank Rossil PAO , kullanıcılarına Rusya’nın çevrimiçi ve vitrin işletmelerinde hala nakit çekebilecekleri ve transfer edebilecekleri ve ödeme yapabilecekleri konusunda bilgi verdi. Bankaya göre, Rus işlemleri yabancı ödeme sistemlerini kullanmıyor, bunun yerine ülkenin Ulusal Ödeme Kartı Sisteminden geçiyor .

Rusya’nın mali sıkıntıları artmaya devam ettikçe Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ön plana çıkmaya başladı. Coinbase ve Binance gibi borsalar üzerinde Rus müşterilerin erişimini engelleme baskısı arttı, ancak kuruluşlar henüz herhangi bir hamle yapmadı . Borsalar erişimi engellese bile, kripto para birimlerinin merkezi olmayan doğası, kullanıcıları yabancılaştırmayı neredeyse imkansız hale getirerek onu çekici bir seçenek haline getiriyor.

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap