Telegram, E-Posta Adresini Kontrol Etmediği İçin Brezilya’da Yasaklandı
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Telegram, E-Posta Adresini Kontrol Etmediği İçin Brezilya’da Yasaklandı

+ - 0

Cuma günü, Brezilya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Alexandre de Moraes, Brezilya mahkemelerinden ve kolluk kuvvetlerinden gelen iletişimlere yanıt vermediği için Telegram’ın askıya alınmasına karar verdi. Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, şirketinin yanlış e-posta adresini kontrol ettikleri için mahkemenin mesajlarını kaçırdığını söyleyerek hemen özür diledi.

Birçok ülkede aşırı sağ gruplar arasında popüler olan Telegram, Başkan Jair Bolsonaro ve destekçilerinin tercih ettiği platform. Facebook, WhatsApp ve Twitter gibi alternatifler, radikal sağcı siyasi yorumcuları platformdan kaldırarak yanlış bilginin yayılmasını sınırlamaya çalışan Brezilya mahkemeleriyle yakın işbirliği yaptı, ancak Telegram yapmadı.

Bolsonaro’nun mesajlaşma platformunda bir milyondan fazla takipçisi var ve müttefikleri yasağın siyasi amaçlı olduğunu söylüyor. Yerel medya, Bolsonaro’nun destekçilerinin Telegram’a VPN’lerle erişme kılavuzlarını paylaştığını bildirdi.

Justice de Moraes , Apple ve Google’a uygulamayı mağazalarından kaldırmaları için beş gün süre verdi . Brezilya telekom düzenleyicisi Anatel, benzer şekilde ülkenin ISS’lerine Telegram’ın hizmetlerine beş günlük blok erişimi verdi. Bu arada Telegram, mahkemelere ülkede yasal bir temsilci atamasına izin vermek için askıya alınmayı durdurmaları için yalvarıyor.

De Moraes emrinde, Telegram’ın henüz kimseyi atamamasının alışılmadık ve yararsız olduğunu belirtti. Durov’a göre , mahkemeler Telegram’a açık e-postaları aracılığıyla ulaşmaya çalışıyorlardı ve bu e-postaları izleyemediklerini kabul ettiler. De Moraes, para cezalarını ödeyip Yüksek Mahkeme’ye çıkarsa ve kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapmaya başlarsa, askıya alma işleminin kaldırılacağını söyledi.

Yayınlandığı gibi, Telegram hala erişilebilir durumda. Askıya alınması, uygulanmadan önce ertelenebilir veya kaldırılabilir.

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap