Rusya, Devlet Medyasına Yönelik Eylemlere Yanıt Olarak Sosyal Medya Platformlarını Engelliyor
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Rusya, Devlet Medyasına Yönelik Eylemlere Yanıt Olarak Sosyal Medya Platformlarını Engelliyor

+ - 0

Facebook, Twitter ve diğerleri Rus devlet medyasını engelledi

Bu hafta boyunca, sosyal medya şirketleri ve bir bütün olarak teknoloji endüstrisi, ülkenin Ukrayna’yı işgali sırasında Rus devlet medyasına karşı çeşitli eylemlerde bulundu. Rusya’nın, Batılı haber kuruluşları ve uygulama mağazaları gibi onlara da misilleme yapmaya başladığı bildiriliyor.

Cuma günü, Rus yetkililer , şirketin Rus devlet medyasına karşı son eylemlerine yanıt olarak Facebook’u engellediklerini duyurdular . Raporlar, Rusya’nın birden fazla sosyal medya ağını, uygulama mağazasını ve Batı haber ağını zaten engellediğini gösteriyor. Bu, Rusya’nın geçen haftanın sonunda başlattığı kısıtlamaların ardından geldi.

Der Spiegel’in başkanı, Rusya’nın Facebook, Twitter, BBC, Deutsche Welle ve çeşitli uygulama mağazalarını engellediğini tweetledi. Çok sayıda rapora göre, Facebook ve Twitter’a artık VPN’ler aracılığıyla bile Rusya’da erişilemiyor, ancak Instagram ve Google Play Store hala yükleniyor (yazılı olarak).

“Rus devlet propagandasının maruz kalmasını azaltmak için yeni adımlar atmak için hızla ilerliyoruz…” – Brad Smith, Microsoft başkan ve başkan yardımcısı

Rus yetkililer, sosyal medya şirketinin Avrupa Birliği’ndeki devlet medya kuruluşları RT ve Sputnik’i engellemesiyle hafta sonu Facebook’un başlattığı eylemlere atıfta bulunuyor . Meta ayrıca, dünya çapında Rus devlet medyasıyla bağlantılı Facebook ve Instagram hesaplarındaki içeriğin sıralamasını düşürmeye başladı.

Benzer bir duruş sergileyen Twitter , Rus devlet medyasıyla bağlantılı sitelere bağlantılar içeren tweet’lere uyarılar eklemeye başladı. Google , Avrupa’da RT’lerin ve Sputnik’in YouTube kanallarını engelledi . TikTok , AB’de RT ve Sputnik’i de engelledi . Microsoft, RT haber uygulamalarını Windows uygulama mağazasından kaldırdı, Bing’de RT ve Sputnik arama sonuçlarının sıralamasını düşürmeye başladı ve platformlarında bu satış noktalarından gelen reklamları yasakladı.

Microsoft başkanı ve başkan yardımcısı Brad Smith bir blog yazısında , “Rus devlet propagandasının maruz kalmasını azaltmak ve kendi platformlarımızın yanlışlıkla bu operasyonları finanse etmemesini sağlamak için yeni adımlar atmak için hızla ilerliyoruz” dedi .

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap