PS5, Önümüzdeki Aylarda Bir Güncelleme Yoluyla VRR Desteği Alacak
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun

PS5, Önümüzdeki Aylarda Bir Güncelleme Yoluyla VRR Desteği Alacak

+ - 0

PS5 ve PS4 ayrıca yeni parti özellikleri, yenilenmiş kullanıcı arayüzü öğeleri ve Sesli Komut (önizleme) getiren bir güncelleme aldı.

Piyasaya sürüldüğünden beri değişken yenileme hızı (VRR), PS5 sahipleri tarafından en çok istenen özelliklerden biri olmuştur. Konsol teorik olarak teknolojiyi destekleyecek yeteneklere sahip, ancak Sony bunu tanıtmak için zaman ayırıyor. Ancak PlayStation’a göre bu önümüzdeki aylarda gerçekleşecek.

Bildiğiniz gibi VRR, ekranların yenileme hızlarını grafik çıktıyla dinamik olarak senkronize etmelerini sağlayan bir teknolojidir. Etkinleştirildiğinde, VRR görsel kusurları önemli ölçüde azaltarak daha akıcı bir oyun deneyimi sağlar.

Teknoloji bir süredir mevcuttu, ancak Sony bunu en son konsolunda uygulayacağını ancak şimdi duyurdu. Yine de PS5’iniz VRR’yi destekleyecek diye her oyunda etkinleştirebileceğiniz anlamına gelmez.

Öncelikle, HDMI 2.1 uyumlu bir TV veya monitöre ihtiyacınız olacak. Ardından geliştiricilerin oyunlarını VRR için optimize etmesi gerekecek. Halihazırda mevcut olan tüm oyunların teknolojiyi desteklemek için yamalanması gerekecektir. Halen geliştirilmekte olan oyunlara gelince, içerik oluşturucular bunları piyasaya çıkmadan önce hazırlayabilir ve lansman sırasında VRR desteği ile kullanıma sunabilir.

PS5, Önümüzdeki Aylarda Bir Güncelleme Yoluyla VRR Desteği Alacak

Bir başlık VRR’yi desteklemese bile, kullanıcılar teknolojiyi uygulayabilecek ve muhtemelen görüntü kalitesini iyileştirebilecek. Ancak bu oyunların bazılarında VRR’ye izin vermek beklenmedik görsel sorunlara neden olabilir.

PlayStation bize sonuçların ekrana ve oyuna göre değişeceğini hatırlatıyor. Şirket ayrıca, teknoloji hakkında daha fazla ayrıntı ve lansmana daha yakın bir zamanda onu destekleyecek oyunların bir listesini açıklayacağına söz verdi.

Aynı duyuruda oyun şirketi, PS5 ve PS4 sistemlerinin bugün yeni bir güncelleme aldığını belirterek , Şubat ayı beta yazılım güncellemesinin getirdiği özellikleri tüm konsol sahipleriyle buluşturdu. Güncelleme, yenilenmiş kullanıcı arayüzü öğelerini, ABD ve İngiltere hesapları için Sesli Komutu (önizleme), kulaklıklar için mono sesi ve Açık ve Kapalı Taraflar oluşturma veya bunlara katılma özelliğini içerir.

Ayrıca, PS5’in Kontrol Merkezinde, oyun ön ayarlarının konsolunuza nasıl uygulanacağını, oyun oynarken ekranınıza video ve uygulamaları nasıl sabitleyeceğinizi ve ekranı arkadaşlarınızla nasıl paylaşacağınızı hatırlatacak yeni “Profesyonel İpuçları” kartlarını görmelisiniz.

PS5, Önümüzdeki Aylarda Bir Güncelleme Yoluyla VRR Desteği Alacak

PS App ve PS Remote Play de bazı iyileştirmeler aldı. PS Uygulamasından başlayarak, kullanıcılar artık konsollarda yaptıklarına benzer şekilde uygulama aracılığıyla Açık ve Kapalı Taraflar kurabilir veya bunlara katılabilirler. Ayrıca, Arkadaşlara, Partilere ve mesajlaşma özelliklerine erişim gibi süreçleri basitleştirmek için PS App Game Base UI’si yenilendi.

PS Remote Play mobil uygulama geliştirmelerine gelince, PlayStation, Screen Reader için yeni diller olarak Portekizce (Brezilya ve Portekiz), Fince, İsveççe, Türkçe, Yunanca, Tayca ve Çince’yi (geleneksel ve basitleştirilmiş) ekledi. Son olarak, telefon ayarlarınıza göre etkinleştirilecek bir karanlık mod tanıttı.

Bu duyuru, birden fazla raporun PlayStation Network’ün kapalı olduğunu iddia ederken, diğerleri konsollarının aktif bir PlayStation Plus aboneliğini tanımadığını belirttiği için geliyor. Bu raporlar, PlayStation’ın yeni sistem güncellemesini bırakmasından kısa bir süre sonra başladı. Bazı kullanıcılar , PS5’i yeniden başlatmanın sorunu kendileri için çözdüğünü ekledi , ancak pek çoğu bunu denedi ve başarılı olamadı . PlayStation bu sorunların zaten farkında .

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap