Nvidia’nın Bilgisayar Korsanlarını Hacklediği, Verilerini geri aldığı iddia edildi
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Nvidia’nın Bilgisayar Korsanlarını Hacklediği, Verilerini geri aldığı iddia edildi

+ - 0

Birkaç çevrimiçi güvenlik grubu, Güney Amerikalı hacker grubu Lapsus$’ın Nvidia’ya yapılan son siber saldırının arkasında olduğunu iddia ettiğini bildiriyor. Ayrıca Nvidia’nın karşılığında onları hacklediğini, çalınan verileri şifrelediğini ve makinelerini fidye olarak geri aldığını iddia ediyor. Şimdilik bu sadece kulaktan dolma bir söylenti, ancak durumu tersine çeviren harika bir hikaye.

Nvidia saldırganları madencilik sınırlayıcı baypas algoritmasını sızdırmakla tehdit ediyor

Nvidia, Cuma günü Telegraph’a verdiği demeçte, Telegraph’ın Nvidia’nın iç sistemlerinin “tamamen tehlikeye atıldığını” düşündüğü bir güvenlik olayını araştırdığını söyledi. Resmi kaynaklar daha fazlasını söylemedi.

Dün Lapsus$ , Nvidia’dan 1 TB veri çaldığını ve Nvidia çalışanlarının şifrelerini ve güvenlik bilgilerini sızdırmakla tehdit ettiğini iddia etti . İddialarını desteklemek için bazı ekran görüntüleri vardı, ancak bunlar kesin değildi; grup bu verilere sahip olabilir veya olmayabilir.

Kısa bir süre sonra Lapsus$, Nvidia’nın karşılığında onu hacklediğini söyledi . Grubun, Nvidia’nın sistemlerine bir arka kapı veren Nvidia’nın mobil cihaz yönetim programına kayıtlı sanal makinelerinden birini bıraktığı iddia edildi. Nvidia, çalınan verileri uzaktan şifreledi ve Lapsus$’ın Nvidia’nın ağına erişimini kesti, ancak bilgisayar korsanları verilerin bir kopyasını çıkardıklarını iddia ediyor.

Aralık ayının başlarında, Lapsus$ ayrıca Brezilya sağlık bakanlığına yapılan ve ulusal bağışıklama programı verilerinin silinmesini ve muhtemelen çalınmasını içeren bir saldırının sorumluluğunu da üstlendi. Lapsus$, verileri bir ücret karşılığında iade edeceğini söyledi, ancak Brezilya hükümeti ödeme yapmadığını iddia etti ve bunun yerine verileri kurtardı ve bir ay sonra sistemlerini bağımsız olarak yeniden kurdu.

Bu sefer, Lapsus$ tutarlı bir strateji göstermedi. Başlangıçta, veri fidyesini tutacağını söyledi . Ardından grup Nvidia’ya hakaret etti ve şirketin siyasi duruşunu saldırıyı haklı çıkarmak için kullandı. Şimdi, bilgisayar korsanları Nvidia’nın onları hackleyeceğinden rahatsız olduklarını ve misilleme olarak verileri sızdırdıklarını söylüyorlar.

Bazı kaynaklar, Lapsus$’ın Nvidia çalışanlarının Telegram’daki güvenlik ayrıntılarını sızdırdığını söylüyor, ancak bu henüz doğrulanmadı. Onaylanmasa da Nvidia, çalışanlarının güvenlik ayrıntılarını güncellemek ve sızdırılan verileri gereksiz kılmak için fazlasıyla zamana sahip gibi görünüyor.

Lapsus$ ayrıca Nvidia GPU’lar hakkında özel bilgilere sahip olduğunu iddia ediyor, ancak bu veriler, işlevleriyle ilgiliyse yasal olarak korunmalıdır. Bu noktada, Lapsus$, Nvidia’yı fidyeyi haklı çıkarmak için yeterli güce sahip olduklarına ikna etmekte zorlanıyor gibi görünüyor.

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap