NASA, Tanımlanamayan Hava Olaylarını İncelemek İçin Bağımsız Bir Ekip Kuruyor
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet

NASA, Tanımlanamayan Hava Olaylarını İncelemek İçin Bağımsız Bir Ekip Kuruyor

+ - 0

NASA, tanımlanamayan hava olaylarını (UAP’ler) bilimsel bir bakış açısıyla incelemek için bağımsız bir ekip kuruyor. Bu çaba, daha önce Princeton Üniversitesi’nde astrofizik bölümünün başkanı olarak görev yapan astrofizikçi David Spergel tarafından yönetilecek. Çalışmanın tamamlanmasının yaklaşık dokuz ay sürmesi bekleniyor ve havacılık, bilim ve veri analitiği topluluklarındaki uzmanlardan gelen girdileri içerecek.

Spergel, hükümetlerden, sivillerden, kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan ve şirketlerden elde edilen mevcut verilere bakacaklarını, başka hangi bilgileri toplamaya çalışacaklarına ve bunları en iyi nasıl analiz edeceklerine karar vereceklerini söyledi.

NASA’nın Bilim Misyonu Müdürlüğü araştırma müdür yardımcısı Daniel Evans, “NASA’nın açıklık, şeffaflık ve bilimsel bütünlük ilkeleriyle tutarlı olarak bu rapor kamuya açık olarak paylaşılacaktır” dedi .

Topluluk, kısmen taşıdığı damgalanma ve bu nesnelerin bazılarının uçuşa özgü olmayan ve fizik anlayışımızın ötesinde özellikler sergilemesi gerçeği nedeniyle tanımlanamayan uçan cisimler (UFO’lar) teriminden büyük ölçüde uzaklaştı.

Gökyüzündeki bilinmeyen nesnelerin raporları on yıllardır, hatta yüzyıllar boyunca devam etti, ancak The New York Times Aralık 2017’de konuyla ilgili çığır açan bir makale yayınlayana kadar ana akım medya kapsamını çekmedi .

2020’de Savunma Bakanlığı, Donanma pilotları tarafından çekilen bir avuç UAP videosunu halka açık bir şekilde yayınladı . Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi (ODNI), Haziran 2021’de konuyla ilgili merakla beklenen bir rapor yayınladı. ABD hükümeti kaynaklarından kaynaklanan incelenen 144 vakadan, rapor yalnızca bir tanesini yüksek güvenle tespit edebildi. Kalan olaylarla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

ODNI, açıklama için diğer potansiyel kategorilerin, balonlar veya teklifler gibi havadaki dağınıklığı, buz kristalleri ve termal dalgalanmalar gibi doğal atmosferik fenomeni ve anlamak için ek bilimsel bilgi gerektirebilecek kapsamlı bir “diğer” çöp kutusunu içerdiğini söyledi.

ODNI’nin raporu , incelediği UAP’nin yabancı bir düşmandan olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını söyledi. Ayrıca, gizli ABD hükümet programlarının herhangi bir gözlemden sorumlu olduğunu doğrulayamadılar.

Daha geçen ay, Kongre konuyla ilgili 50 yıl sonra ilk kamuya açık oturumunu gerçekleştirdi.

NASA, atmosferdeki tanımlanamayan fenomenlerin hem hava güvenliği hem de ulusal güvenlik için ilgi çekici olduğunu söyledi ve şu an itibariyle UAP’lerin dünya dışı kökenli olduğuna dair bir kanıt olmadığını da sözlerine ekledi. NASA Yöneticisi Bill Nelson konuyla ilgili kendi görüşüne sahiptir.

Araştırmanın zamanlamasını sorgulamadan edemiyor insan. NASA, James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk tam renkli görüntüleri paylaşmayı planlamadan sadece bir ay önce duyurmayı seçti . Nelson daha önce Webb’in “neredeyse ezici olmasa bile muazzam olacak evrenin sırlarını açmasını” beklediğini söyledi. Belki de NASA, Webb ile gerçekten devrim niteliğinde bir şey ortaya çıkarmayı umuyor ve onun önüne geçmek istiyor?

Webb’den ilk görüntüler 12 Temmuz’da herkese açık olarak paylaşılacak.

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap