Metro Oyun Yazarına Orduyu “İtibarsızlaştırdığı” Gerekçesiyle Rusya’nın Arananlar Listesine Alındı
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
Trendlerdeki Yazı

Metro Oyun Yazarına Orduyu “İtibarsızlaştırdığı” Gerekçesiyle Rusya’nın Arananlar Listesine Alındı

+ - 0

Metro serisini yazan ve video oyunu versiyonlarında 4A Games ile işbirliği yapan Rus bilim kurgu yazarı Dmitry Glukhovsky, ülkenin Ukrayna ile savaşını alenen eleştirdiği için Rusya’nın arananlar listesine alındı.

Glukhovsky’nin Telegram gönderisi , Instagram gönderilerinden birinde Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerini itibarsızlaştırmakla suçlandığını ortaya koydu. Orada söylenen her şeyi tekrar etmeye hazırım: ‘Savaşı durdurun! Bunun bütün bir millete karşı bir savaş olduğunu kabul edin ve durdurun!” diye yazdı.

BBC Rusya , Moskova’nın Basmanny bölge mahkemesinin Glukhovsky’nin 13 Mayıs’ta gıyaben tutuklanmasına karar verdiğini yazıyor .

Ukrayna’nın işgalinden günler sonra Rusya, Ukrayna’yı askerden arındırmak ve “denazize etmek” için tasarlanmış ve Rusça konuşanları korurken uzun süredir iddia ettiği “özel askeri operasyon” hakkında “sahte” haberlerin yayılmasını yasaklayan bir yasa çıkardı. Bu yasayı çiğnemekten suçlu bulunanlar 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Reuters, İsrail’de gazeteci olarak da çalışan ve 2006’daki İkinci Lübnan Savaşı’nı haber yapan Glukhovsky’nin arananlar listesine giren ilk önemli kültürel figür olduğunu bildiriyor. Artık Rusya’da ikamet etmiyor.

Glukhovsky, Metro serisinin geliştirilmesinde stüdyo 4A Games ile yakın çalıştı. Şu anda yeni bir Metro oyunu üzerinde çalışan Ukraynalı şirket, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından 2014 yılında ülkeden Malta’ya taşınmıştı.

Rusya’nın işgalinin etkisi, teknoloji ve oyun endüstrilerinde geniş kapsamlı oldu. 25 MHz’in altındakilere çip ihracatını kısıtlayan Tayvan’dan ve Google Rusya’nın iflas başvurusunda bulunmasından, Epic Games’in bir hibesi sayesinde Euro Truck Simulator’ın Rusya’nın Kalbi DLC’sinin iptal edilmesine ve Sherlock Holmes stüdyosu Frogwares’in Kiev dışına taşınmasına kadar.

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap