GIF’i İlk Çıkartan Stephen Wilhite 74 Yaşında Öldü
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

GIF’i İlk Çıkartan Stephen Wilhite 74 Yaşında Öldü

+ - 0

Graphics Interchange Format’ın (GIF) baş yaratıcısı Stephen E. Wilhite geçen hafta öldü. Görüntü formatı muhtemelen uzun zaman önce gün batımına doğru solmuş olmalıdır; bunun yerine, 2000’lerde web’de popüler hale gelen yerleşik bir animasyon özelliği sayesinde GIF’ler bir tür rönesans yaşadı. Akıllı telefonların yaygınlaşması, GIF’in modern iletişim için gerçek bir ortam olarak yerini sağlamlaştırmaya yardımcı oldu.

Wilhite kariyerinin çoğunu CompuServe’de geçirdi ve burada 80’lerin sonlarında GIF görüntü formatını bulan ekipte baş mühendis olarak görev yaptı. GIF’ler başlangıçta bilgisayar donanımının çok ilkel olduğu ve aktarım hızlarının çok yavaş olduğu bir zamanda “yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü grafikleri” görüntülemenin ve değiş tokuş etmenin bir yolu olarak tasarlandı .

Eşi Kathaleen Wilhite, The Verge’e kocasının GIF’i tek başına icat ettiğini söyledi. Kathaleen, “Aslında bunu evde yaptı ve mükemmelleştirdikten sonra işe getirdi” dedi . “Her şeyi kafasında özel olarak çözecek ve sonra kasabaya gidip bilgisayarda programlayacaktı.”

Daily Dot’un sanat yönetmeni Jason Reed, NPR’ye GIF olmadan, bildiğimiz şekliyle İnternet’in farklı bir yer olacağını söyledi. Reed, “Özellikle internetin dikkat süresi için ayarlanmış, hikaye anlatımı hakkında çok şey öğrenebileceğiniz sıkı bir ortam,” diye ekledi .

Wilhite, 2000’lerin başında emekli olmadan önce CompuServe için çeşitli projelerde çalıştı.

Wilhite , 2013’teki Webby Yaşam Boyu Başarı ödülü kabul konuşması sırasında GIF’in nasıl doğru telaffuz edileceğine dair tüm yanlış anlamaları ortadan kaldırdı. Fıstık ezmesi markasında olduğu gibi “JIF”, hediye gibi “GIF” değil.

Wilhite , 14 Mart’ta Covid-19 ile ilgili komplikasyonlardan öldü . 74 yaşındaydı.

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap