Valve 7,8 milyon Euro Para Cezasına Çarptırıldı!

admin 28 Nis 2021 Genel  0

Valve, Avrupa Komisyonu’nun iddialarına, Komisyon’un bulgularına ve kendilerine verilen para cezasına katılmadıklarını söyleyerek yanıt verdi.

Valve ve bazı oyun yayıncıları, Avrupa’daki belirli bölgelerde Steam anahtarlarının coğrafi engellemesi için Avrupa Komisyonu ile ters düştüler. Steam sahipleri, Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media ve ZeniMax (Bethesda’nın ana şirketi) ile birlikte, “AB antitröst kurallarını ihlal ettikleri” için toplu olarak 7,8 milyon € (yaklaşık 6,9 milyon £) para cezasına çarptırıldı.

Valve ve beş yayıncı hakkında yapılan bir araştırma, 2010 ile 2015 yılları arasında belirli Steam anahtarlarının coğrafi blokajını yapma anlaşmaları olduğunu ve bunların Çekya, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya, Estonya, Letonya ve Litvanya dışında etkinleştirilmesini engellediğini ortaya çıkardı.

Geo-blocking genellikle düşük gelirli ülkelerde oyunların daha ucuza satılabilmesi için yapılır. Bununla birlikte, yüksek gelirli ülkelerdeki insanlar geçmişte bölgesel fiyatlandırmayı atlamanın yollarını sık sık bulmuşlardır.

Valve, soruşturmalarda işbirliği yapmadı ve 1.624.000 € (yaklaşık 1.4 milyon £) para cezasına çarptırıldı. Ancak yayıncılar işbirliği yaptılar ve cezaları biraz düşürüldü. Yine de, SnowRunner ve Greedfall yayıncısı Focus Home, 2.888.000 € (yaklaşık 2.6 milyon £) para cezası almayı başardılar.

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir