Akıllı Basketbol Potası Sayesinde Hiç Bir Şutunuzu Kaçırmayacaksınız
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Akıllı Basketbol Potası Sayesinde Hiç Bir Şutunuzu Kaçırmayacaksınız

+ - 0

Mühendis Shane Wighton, attığınız her şutun çemberden geçmesini sağlamak için tasarlanmış akıllı bir basketbol hedefi yarattı. Kalbinde, mekanizma, bir makara sistemi kullanarak arkalığı ve kasnağı hareket ettiren, altı serbestlik derecesine sahip, oda ölçeğinde, kabloyla çalışan bir robottur.

Kabloları çalıştırmak için altı adet 8HP motor yerleştirildi ve Wighton, ağırlığı minimumda tutmak için arkalık için köpük ve fiberglasın yanı sıra jant için alüminyum kullandı.

Duvar prizleri tek başına göreve uygun olmadığı için teçhizata güç sağlamak bir sorundu. Wighton, yüksek güç kaynağıyla beslenen bir güç dağıtım kutusu getirmek zorunda kaldı ve bu bile her motoru maksimum güçte çalıştırmak için yeterli değildi. Teçhizatı tam güçte çalıştırmak kabloları parçalara ayıracağından bu iyi bir şey.

Elektronik tarafında, basketbolu tespit etmek, nereye gittiğini tahmin etmek ve şutu kesmek için hedefi yerine taşımak için bir mikro denetleyici ve izleme sistemi kullanıldı. Tahmin edebileceğiniz gibi, topun içinden geçmesini sağlamak için çemberin ne zaman, nerede ve nasıl konumlandırılması gerektiğini belirlemek için yazılım tarafında da bir ton matematik var. Bu tür şeylerle ilgileniyorsanız, hepsi oldukça büyüleyici ve daha derin bir dalışa değer.

Çok sayıda deneme ve yanılma sonrasında Wighton , top takip sistemini doğruluğunu artırmak için yeniden çalışması gerektiğini fark etti. Ayrıca bazı güvenlik parametreleri koydu, böylece karısını “tek vuruşta KO’ing” konusunda endişelenmek zorunda kalmayacaktı.

Yazar Hakkında

1993 Yılında Samsun’da dünyaya geldim. Web tasarım ve kodlama merakıma 14 yaşımda başladım internetten öğrendiklerimle bu merakım git gide arttı ve kendimi geliştirmeye başladım, 17 yaşımda ise web tasarım ve kodlama kursuna giderek sertifikamı aldım. Bir çok logo, kartvizit ve web tasarımı yaparak işlerimi büyütmeye kendimi daha çok geliştirmeyi başardım. Şuanda içerisinde bulunduğunuz mehmetkokcu.com.tr adresini kurarak makaleler yazıp yaptığım çalışmaları sergiliyorum.

Yorum Yap